Určitě to dobře znáte. Popíjíte večer při práci u notebooku svůj oblíbený drink, samozřejmě se sklenicí ihned po ruce, pro něco se otočíte a najednou obsah sklenice skončí místo vaší pusy v útrobách počítače. Co teď s tím? Popíšeme si pár zásad, jak se po této události zachovat.

Dnes je ještě téměř každý notebook stále chlazen aktivním způsobem, tedy ventilátorem. Ten se stará o chlazení především procesoru a grafické karty. Uvnitř notebooku je umístěn ventilátor, který zespod nasává čerstvý vzduch a skrze hliníkový chladič (který je pomocí měděného chladiče naplněného teplo vodivým médiem spojen s čipy) odvádí vzduch pryč. Zde je právě nejslabší místo celého systému chlazení. Hliníkový chladič, skrze který je odváděn vzduch ven, je velmi jemně žebrovaný, a tudíž se na něm usazují částečky prachu, které postupem času vytvoří souvislý koberec a zabrání odvodu teplého vzduchu a ochlazování chladiče.

Pokud se rozhodujete o koupi nového přístroje, je dobré si předem určit, na jakou práci a v jakém prostředí jej máte v plánu používat. Budoucnost směřuje k tomu, že za nějaký čas budeme vlastnit pouze jednoduché zařízení s obrazovkou a vše bude streamováno pomocí internetu ze vzdálených výpočetních stanic. Na to si však ještě nějaký čas počkáme. Pojďme se tedy podívat, co můžeme koupit dnes.

Jelikož instalujeme týdně stovky různých programů a v mnoha případech se jedná o ty stejné stále dokola, přemýšlel jsem, jakým způsobem by se dal tento proces zjednodušit. Přeci jen hledat každý program zvlášť je zbytečně zdlouhavé a pokud si potřebné instalace uložíte třeba na flashku, za chvíli vám stejně zastarají. Navíc každou aplikaci musíte ručně odklikat a pokud si nedáte pozor, můžete nechtěně nainstalovat i software, který jste nechtěli.